Східні килими в інтерєрі

3

Килими давно стали важливою і ефектною декоративною деталлю затишного інтер’єру. Крім естетичної функції, килимові покриття забезпечують додаткову звуко — і теплоізоляцію, а також володіють неперевершеними тактильними характеристиками. Саме тому багато хто не уявляє собі комфортний інтер’єр без м’якого килима, по якому так приємно ходити босоніж. Пройшли ті часи, коли наявність килима в будинку вважалося старомодним. Багато дизайнери відводять килиму центральне місце в декорі інтер’єру, до того ж сьогодні існує величезний вибір килимових покриттів будь-якого стилю і на будь-який смак — від суворої класики до ультрасучасних арт-об’єктів. Але сьогодні поговоримо про фаворитів і родоначальниках килимових покриттів. Як будуть виглядати традиційні східні килими в інтер’єрі сучасної квартири?

Килим — одне з найдавніших пристосувань для прикраси та утеплення будь-якого житла — від юрт кочових народів до розкішних залів імператорських палаців. Історія тканих полотен йде корінням в далекі часи. Найдавніший збережений килим з Центральної Азії датується V ст. до н. е., але дійшли до нас фрескам та зображень відомо, що подібності килимів виготовлялися набагато раніше — в XVI — XV ст. до н. е. Багато століття і навіть тисячоліття килими були ознакою достатку і соціального становища власника, втім, це твердження часто вірно і зараз. Вважається, що батьківщиною килимів була Персія. Саме там, за легендою, для царя Хосрова I був витканий приголомшливий килим із золотих ниток, інкрустований коштовними каменями. З давніх часів саме Схід був законодавцем мод і головним постачальником килимів у всьому світі. Дивовижні шовкові килими з Кашміру, вовняні килими з Ірану, Туреччини і Пакистану прикрашали підлоги і стіни будинків далеко за межами Азії. Тільки в XIX — XX ст. конкуренцію східним виробів килимарства змогли скласти виробники Європи та Китаю. Сьогодні вибір різних східних килимових покриттів вражає уяву, досить заглянути в будь-інтернет магазин килимів, наприклад http://kover.in.ua, щоб загубитися в достатку: вовняні і шовкові, кашмірські та іранські, ворсові та безворсові, з геометричним орнаментом або ажурними рослинними віньєтками.

Традиційні східні килими в інтер’єрі

Східні килими стелять на підлогу і вішають на стіни багато дизайнери інтер’єрів і декоратори в своїх проектах. При цьому інтер’єр далеко не завжди виконаний в етнічному стилі — індійському або марокканському. Традиційні килими Сходу взагалі можна сміливо назвати найбільш універсальними серед килимових покриттів. Їх можна використовувати практично в будь-якому інтер’єрі, від класики до модерну, але при цьому потрібно ретельно підбирати орнамент, колірне рішення, матеріал і композиційне місце в приміщенні. Здається неймовірним, але східні килими можуть дуже гармонійно виглядати в індустріальних або лофтовых просторах, в квартирі скандинавського або мінімалістського стилю, навіть металевий хай-тек перські килими можуть тільки підкреслити і прикрасити. Звичайно, це не означає, що будь-палас зі східним орнаментом підійде до будь-якій обстановці, все ж потрібно враховувати такі загальні моменти.

Одна кольорова або стилістична тема

Щоб вовняний килим зі східним орнаментом виглядав інтер’єрі гармонійно, підтримайте його різними деталями і невеликими аксесуарами навколо. Може бути два варіанти використання такого прийому — домінуючий колір або повторення орнаменту. Якщо у килима є яскраво виражений головний колір або переважна гамма, то підберіть до нього аксесуари наближених тонів, можна монохромні або з обмеженою кількістю використовуваних кольорів. Це можуть бути диванні подушки, вази, серветки, абажури світильників. Повторення орнаменту і стилістики — більш складний варіант, оскільки швидше за все важко буде знайти відповідні деталі з тим же або схожим візерунком. У цьому випадку можна вишити орнамент своїми руками на декоративних подушках або скатертини, намалювати картини або прикрасити стіни фотографіями фрагментів цього або інших килимів. Цей декоративний прийом може використовуватися в інтер’єрах кантрі, мінімалізму, класики.

Контраст

Виразно і яскраво буде виглядати східний килим в інтер’єрі нейтральних тонів: сірий, білий, бежевий. В принципі, колірне рішення не обов’язково має бути нейтральним, але бажано монохромним. На тлі різнобарвних стін і великої кількості кольорового оздоблення килим загубиться або, що ще гірше, внесе в інтер’єр елемент нагромадження і перенасиченості. Якщо в приміщенні більше немає настільки ж привертають увагу речей, то покриття підлоги зі східним орнаментом стане центральним елементом, візуальним центром простору, навколо якого будується композиція. Такий прийом добре працює в інтер’єрах скандинавського стилю, де переважає білий колір. Яскравий килим ніби вдихає життя в безлику світлу обстановку.

Стиль без правил — еклектика

Чимало відомих дизайнерів вважають еклектику невичерпним джерелом творчості та натхнення. Для еклектики характерно змішання, здавалося б, несумісних речей, поєднання різних стилів, аксесуарів і матеріалів. Кажуть, що для цього стилю інтер’єру правил не існує, але все ж варто обмежувати змішання стилів, близьких за характером, наприклад, лофт і кантрі, класика і бароко. У таких інтер’єрах будь-східний килим буде виглядати органічно і в тему. Але навіть тут не потрібно створювати хаос з безладного нагромадження різноманітних деталей і орнаментів. Грамотно вибудувана еклектика — лише той дизайн інтер’єру, в якому гармонійно уживаються не більше трьох стилів, об’єднаних загальною стилістикою, цілісної архітектурою, єдиної колірної гамою або фактурою. Та килим з східним орнаментом може стати таким об’єднуючим центром.

Поєднання з меблями і стінами

Завдяки художньому оформленню, східний килим має чудову особливість поєднуватися з різними фактурами, матеріалами і фарбами. На тлі хромованою меблів стилю хай-тек килим в холодних тонах з геометричним орнаментом буде виглядати природним доповненням, в квартирі-студії стилю лофт рудо-коричневий з абстрактними лініями килим прикрасить цегляну стіну, а в приміщенні індустріального стилю килим в темно-синіх відтінках доповнить залізні труби і переплітаються дроти. Поряд з традиційним килимом шикарні меблі буде виглядати більш стриманою, а проста дерев’яна стане цікавіше і помітніше.

Вибір місця

Уважно поставтеся до місця розміщення східного килима. Якщо ви придбали безворсовий килим заводського виробництва, то його цілком доречно постелити в передпокої або у вітальні на прохідному місці. Якщо ж ви придбали даний виріб ручної роботи, що представляє собою шедевр килимового мистецтва, то відведіть такого килиму почесне місце з мінімально проходять по ньому шляхами (в зоні відпочинку) або прикрасьте їм стіну. У такому разі ексклюзивні килими прослужать в рази довше. Якщо Ви спочатку будуєте композицію інтер’єру навколо килима, то його місце — в центрі приміщення.