Як зробити флораріум своїми руками

4

Флораріум або рослинний тераріум — це невелика домашня оранжерея, прозорий контейнер зі скла або пластику, усередині якого ростуть рослини. Сухе повітря в зимовий час року, недолік освітлення, холод на підвіконні від віконного скла і брак часу для регулярного догляду часто ставлять хрест на мрії мати власний тропічний сад з вологолюбними і теплолюбними видами. Саме флораріум — ідеальне рішення для тих, хто полюбляє екзотичні рослини, але кліматичні умови звичайної міської квартири не розташовують до їх розведення.

Зміст:

 • Що таке флораріум
 • Види флораріумов
 • Майстер-клас як зробити флораріум своїми руками
 • Фотографії різних видів флораріумов
 • Що таке флораріум

  Як правило, флораріум роблять зі скла або цупкого світлопроникних пластику, також є повністю дерев’яним моделі або комбіновані, з прозорими вставками. На відміну від тераріуму, флораріум обов’язково має завужені вхідний отвір зверху або збоку для забезпечення мікроклімату всередині контейнера. Часто цей отвір повністю закривається кришкою. Використовуються спеціальні контейнери для вирощування рослин, а також різноманітні скляні пляшки, банки з кришками, великі бутлі від вина, чаші з завужені отвором, лабораторні колби.

  Головним призначенням флораріум є підтримання більш-менш стабільного рівня вологості і температури, як у теплиці. Спеціальне обладнання для обігріву та освітлення може зробити флораріум незалежним від джерела природного світла і тепла. Все це дозволяє вирощувати в контейнері самі примхливі рослини, що вимагають певних умов і догляду. якщо флораріум повністю закритий, необхідно регулярно провітрювати, щоб на стінках не накопичувався конденсат.

  Для рослинних тераріумів використовують прямокутні акваріуми, тераріуми для черепах, змій та інших тварин, круглі великі вази, чаші, навіть звичайні скляні чашки або келихи. Такий варіант ще називають флорариумом-вітриною. Доступ до рослин тут відкрито зверху, а значить, потрібно строго дотримувати температурний режим, регулярно поливати і обприскувати, не допускати протягів, якщо рослинам це необхідно.

  Ще одним важливим достоїнством флораріумов є їх компактність, що особливо важливо для власників малогабаритних квартир і невеликих підвіконь, де не вистачає місця для великих вазонів. Різноманітні рослинні композиції в тераріумі виглядають дуже стильно і незвично, особливо в порівнянні зі стандартними горщиками з кімнатними рослинами.

  Варто пам’ятати, що як би повільно не росли рослини, рано іл пізно їм стане тісно в невеликій ємності. Тоді квіти можна пересадити в горщики, а флораріум заповнити новою композицією.

  Види флораріумов

  Флораріум, по суті, імітує природні умови проживання вибраних рослин. Тому створювати флораріум своїми руками потрібно, спираючись на кліматичний пояс і середовище проживання. Не варто садити в один тераріум папороті вологих лісів і сукулент з пустелі. Для кожного виду флораріум потрібен свій режим поливу, вентиляції і температури, щоб вся рослинна композиція не загинула. Давайте розглянемо три основних види флораріумов.

  Флораріум «Тропічні дощові ліси»

  За основу композицій беруться вологі тропічні ліси з величезною різноманітністю рослин, наприклад, дощові ліси Амазонії, вологі ліси Південно-Східної Азії, Атлантичні екваторіальні прибережні ліси. Навіть в невеликому контейнері можна відтворити подобу багатоярусних лісів сельви, використовуючи рослини різної висоти. Важливо, щоб передній план композиції залишався відкритим, даючи можливість бачити всі яруси. Хоча образ тропічного лісу створюється, в основному, візуально, з використанням рослин, які вільно можна придбати в квіткових магазинах. Зовсім не обов’язково шукати рідкісні тропічні види. Головною умовою при підборі рослин для композиції є схожі вимоги до грунті, помірний ріст і потреба високої відносної вологості. Грунт переважно використовувати складний за складом, з домішкою крупного піску, листової землі, торфу. Для підтримки високої вологості можна встановити в посудину маленьку чашку з водою і задекорувати її, покласти маленьку корч, витягнутий з води.

  Рослини: плющ звичайний, аспарагус, карликові фікуси, аїр, бегонії, мініатюрні папороті, кротони, фитонии, хамедорея, селагинелла, деякі види бамбукових з помірним зростанням.

  Догляд. Догляд за композиціями з рослинами вологих тропіків багато в чому зводиться до підтримання у контейнері оптимальної вологості і температури. Рівень вологості 70-85%, температура не менше 25°С, частий полив або обприскування в умовах дуже сухого повітря квартири або при використанні відкритого тераріуму.

  Флораріум «Напівпустеля»

  Якщо у вас немає ні часу, ні бажання стежити за вологістю в тераріумі, часто поливати і підживлювати грунт, не біда, є рослини, яким абсолютно не потрібен ретельний догляд. Ми говоримо про мешканців пустель і напівпустель — групі рослин під загальною назвою сукуленти. І хоча вважається, що флорариумы підходять тільки для тропічних рослин, сукуленти відчувають себе у контейнерах також добре. Для них якраз зручно використовувати відкриті тераріуми і судини без звужений горлечка. Грунт можна сформувати з великого і дрібно просіяного піску, покласти кілька каменів, прикрасити керамічними уламками.

  Рослини: всілякі сукуленти оригінальної форми — молодило, агава, адромискус, бородник, гриновия, дікия, каланхое, малефора, молочай, эуфорбия, різні види кактусів.

  Догляд. Полив потрібно проводити по мірі висихання грунту. У період росту, з весни і до осені достатньо одного разу на тиждень — півтора, а в зимовий період — один раз в три-чотири тижні. Якщо ви поїхали у відпустку на пару тижнів — не турбуйтеся, рослини вас зустрінуть в такому ж бездоганному вигляді. Сукуленти віддають перевагу помірну кімнатну температуру, взимку навіть прохолодну — 13-15°С. Необхідні сонячні промені, тому цілком виправдано розміщення на підвіконнях.

  Флораріум «Гори»

  Гірські рослини в рослинних тераріумах умовно можна розділити на два типу: мешканців високогірних скелястих, напівпустельних плато і рослини лісового передгір’я, в тому числі вологих тропічних лісів. Тому асортимент рослин для флораріум з гірським пейзажем в цілому той же, що і для двох інших видів. Сухим гірських областях характерні рослини напівпустель, а для порослих лісом гір — мешканці вологих лісів. Для скелястих місцевостей специфічними є представники геснерієвих — сенполії, а також деякі виткі рослини. Знову ж таки, в залежності від обраного напрямку, грунт повинна бути жирна, насичена органікою і з хорошим дренажем або пустельна, з крупною галькою. Активно використовуйте великі камені неправильної форми, з гострими краями і сколами, які будуть імітувати скельний виступи і піки.

  Рослини: селегинелла, папороті, плющ, сенполії, сукуленти, кактуси.

  Догляд відповідає або флорариумам з тропічними рослинами, або з пустельними.

  Флораріум «Мох»

  Мохи — поширений по всіх континентах відділ рослин, що нараховує більше 10 000 видів! У природі мохи ростуть практично у всіх кліматичних поясах, часто в дуже екстремальних умовах існування. Зазвичай моховидные утворюють щільні скупчення в тінистих місцях, люблять вологість, тому можуть рости в безпосередній близькості від води. Хоча є багато видів, які відмінно себе почувають на сонячних сухих ділянках, а також в умовах постійно низької температури. У флорариумах мох часто є додатковим елементом, що покриває відкриті ділянки грунту. Але цілком допустимо зробити з моху головного героя композиції. Для цього ви можете придбати у квіткових магазинах мох для ландшафтного дизайну і декору кімнатних рослин, наприклад, мох сфагнум, так і накопати якісь види моху в лісі. Бажано зрізати тільки верхню частину, без кореневища, щоб дати можливість моховому покриттю відновитися. Композиція з мохом може включати й інші рослини, але постарайтеся зробити так, щоб вони не перекривали і не відволікали увагу від м’якого бархатистого покриття. Мох добре приживається в кислому грунті, тому можна придбати в магазині спеціальний субстрат для моху, який можна буде укласти поверх звичайного ґрунту. З мохом добре виходять флорариумы з пейзажем ліси помірного кліматичного поясу.

  Догляд. Створіть умови природного проживання моху. Помістіть у флораріум контейнер з водою, часто обприскуйте всю композицію.

  Майстер-клас як зробити флораріум своїми руками

  Для того, щоб зробити флораріум своїми руками, знадобиться:

  • скляна ємність з кришкою або без (акваріум, ваза, банку)
  • грунт, який відповідає рослинам
  • дренаж (пісок, дрібна галька, керамзит, бита цегла)
  • активоване або деревне вугілля
  • рослини
  • декоративні елементи для прикраси (фігурки, будиночки, гілки, корчі)
  • інструменти (лопатка або ложка, пінцет довгий, оприскувачі, лійки, ножиці)

  Підготуйте ємність для висаджування рослин. Добре промийте, обдайте окропом. Насипте дренажний шар висотою 3-4 см. Це може бути керамзит, крупний пісок, галька, декоративні камінчики для акваріума тощо.

  Укладіть поверх дренажу активоване вугілля прямо в таблетках або подрібнений, можна використовувати дрібне деревне вугілля. Це необхідно для поглинання шкідливих хімічних речовин, що надходять з водою, запобігання появи цвілі і грибка. До речі, поливати і обприскувати рослини в тераріумі рекомендується відфільтрованої водою.

  Зверху насипте вологий грунт 5-8 см. до Речі, подрібнений вугілля можна перемішати з грунтом, а не укладати окремим шаром. Для композицій з пустельними рослинами можна використовувати просіяний пісок, а для тропічних рослин — готовий субстрат. Для декоративного оформлення шари грунту можна чергувати з тонкими шарами кольорового піску.

  Розрівняйте грунт, ложкою зробіть невеликі поглиблення для рослин. Самі рослини витягніть з горщиків, очистіть коріння. З допомогою пінцета обережно посадіть рослини, присипте коріння грунтом. Прослідкуйте, щоб великі листя не торкалися стінок контейнера, інакше на них може постійно накопичуватися конденсат і вони загинє.

  Висаджені рослини акуратно обприскати з обприскувача. Якщо грунт недостатньо вологий, полийте водою з лійки з тонким носиком. Додайте декоративні елементи.

  Ось ще майстер-клас як зробити флораріум в банку. До речі, прекрасне спільне заняття разом з дітьми!
  Фотографії різних видів флораріумов для натхнення